Čia visuomet rasite tikrai gerų idėjų, kaip dovanomis pradžiuginti artimą, ir kaip kiekvieną šventę paversti nepamirštama!

Kavos gėrimo ceremonija: gurkšnis egzotikos! (nuotraukos)

Kavos gėrimo ceremonija: gurkšnis egzotikos! (nuotraukos)

Gėrimas, kurio aromatas išbudina iš paties giliausio miego, suteikia energijos ir padeda susikaupti darbams. Gėrimas, be kurio dvi draugės neįsivaizduoja pašnekesio. Juk ne veltui kviesdami žmogų susitikti, tariame „susitikime prie kavos puodelio“.

Taigi kava – tas gėrimas, be kurio dažnas iš mūsų neįsivaizduojame savo gyvenimo. Bet ką mes žinome apie kavą, jos paruošimą ar jos gėrimo tradicijas? Apie tai kalbamės su asociacijos „Visas Pasaulis manyje“ prezidentu Mariumi Daugelavičiumi.

– Kas yra senoji kavos kultūra ir kavos gėrimo ceremonija?

– Senoji kavos kultūra – tai autentiškas, senas tradicijas išsaugojęs kavos paruošimo būdas, kuriam nereikalingi jokie civilizacijos išradimai – nei elektra, nei kavamalė. Žmogus viską atlieka pats. Visų pirma užkuriama „gyvoji“ ugnis, ant kurios yra skrudinamos dar šviežios kavos pupelės. Tuomet paskrudintos kavos pupelės sutrinamos akmeninėje piestoje ir toliau jau ruošiamos specialiame kavinuke, kuris vadinamas jebena. Šiame inde paruoštas puikaus aromato ir skonio gėrimas vėliau išpilstomas į nedideles, specialias pialas, dar vadinamas cini. O tuomet belieka mėgautis puikiu kavos aromatu, išlaikytu skoniu ir energija, kurios įgaunama su kiekvienu taip atidžiai ir rūpestingai paruoštos kavos gurkšniu.

– Kur yra šios kultūros šaknys ir kur šiandien kava vis dar ruošiama pagal šį senovinį ritualą?

Tokia kavos gėrimo kultūra yra kilusi iš egzotiškos Afrikos valstybės Etiopijos. Tai – šalis, išlaikiusi kavos paruošimo autentiką ir vienintelė šalis, kurioje kavos ruošimo ceremonijos egzistuoja ir šiais laikais.

– Šiandien kai kurie iš mūsų kavą geriame net po kelis kartus per dieną, o kavos gėrimas Etiopijos gyventojams – kasdieninis ritualas?

Šis ritualas Etiopijoje naudojamas gana dažnai, bet, žinoma, ne kelis kartus per dieną. Ir tai yra savaime suprantama, nes jam reikia skirti pakankamai laiko. Toks ritualas užima mažiausiai valandą, o kartais ir kelias. Šio ritualo metu prasmę įgauna ne tik pati kava, bet ir bendravimas, ypatingas laiko praleidimas, kai žmonės niekur neskuba, aptaria svarbius reikalus, atsipalaiduoja.

– Kuo ypatinga ceremonijos metu paruošta kava? Kokias savo gerąsias savybes ji atskleidžia?

– Tokiu būdu paruošta kava yra „gyva“ energetiškai, suteikianti gerą savijautą ir malonų atsipalaidavimą. Be to, tokiu natūraliu būdu paruošiama kava išlaiko puikų skonį ir aromatą.

– Kokios kavos pupelės yra naudojamos kavos ceremonijoje, kuo jos ypatingos, ar jas galime įsigyti ir paprastoje parduotuvėje?

– Kavos ruošimui senoviniu būdu naudojamos „žalios“, t.y., nekepintos kavos pupelės. Jos yra paskrudinamos paties ritualo metu. Kol kas Lietuvoje jų įsigyti negalima.

– Ką žmogus išsineša po šio ritualo: kokias žinias, nuotaiką, emocijas? Ar galima įgytomis žiniomis pasinaudoti kasdieniniame gyvenime?

– Šio ritualo metu kiekvienas žmogus, nesvarbu kokios emocinės būklės ateina pas mus, pajunta dvasinę pusiausvyrą ir atsipalaidavimą, nes kavos ceremonija vyksta susėdus ratu ant minkštų pagalvėlių, be jokios įtampos ar skubėjimo. Tad po kavos gėrimo ceremonijos žmonės išeina tik su gera nuotaika.

Be to, šio ritualo metu žmogus sužino ir išmoksta, kaip ruošiama gera kava, o dalyvavimas tokioje ceremonijoje padeda suprasti, kad kava nėra tik gėrimas, tai – savita kultūra, būtent todėl kavos puodelis mums tampa kasdieniniu ritualu. Tad šias žinias kiekvienas iš mūsų galime pritaikyti kasdien, ruošdami kavą sau ar savo svečiams.

Facebook komentarai

Turite ką pasakyti? Pirmyn!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.